Buddyzm- zasięg religii

Na zdjęciu mnich modli się do posągu Buddy.

Religia buddyjska uznawana jest za system wierzeń, ale generalnie przede wszystkim stanowi ona bardzo interesujący system filozoficzny. Zajmuje istotną pozycję wśród religii światowych, a jej początki sięgają prawdopodobnie szóstego stulecia przed naszą erą.
Szacuje się, że na chwilę obecną około dziesięciu procent całej globalnej populacji to buddyści, czyli jest to ponad siedemset milionów. Buddyzm jest kolejnym w hierarchii popularności i liczy wyznawców systemem wierzeń zaraz http://wal-tom.pl/pieczatki,5,pl po najpowszechniejszej religii, jaką jest chrześcijaństwo, a następnie islam oraz hinduizm. Biorąc pod uwagę wspólne cechy różnorakich systemów wierzeń, akurat buddyzm wykazuje wiele wspólnego z hinduizmem, tyle że mimo że jest to system wiary, nie ma w nim praktycznie w ogóle bóstwa i to prawdopodobnie przesądza o tym, iż ortodoksyjni hindusi uznają buddystów za heretyków.

Buddyzm stanowi nieprzerwanie od wielu lat czwartą najbardziej liczebną religię świata.
Na dziś dzień ten system wierzeń jest bardzo powszechny na terenie takich zakątków świata jak między Laos, Kambodża, Bhutan, Tajlandia, Nepal, Sri Lanca, Birma. Warto dodać natomiast, że Budda, czyli mentor duchowy i przewodnik buddystów, a więc Siddhartha Gautama żył mniej więcej około piątego – szóstego stulecia przed narodzinami Chrystusa i wtedy właśnie ukształtował się buddyzm w Indiach. Obecnie jednakże nie ma w Indiach praktycznie wcale buddystów, którzy zostali wyparci przez gorliwych wyznawców hinduizmu. W zasadzie, jeszcze parę lat temu przeprowadzane badania społeczne wśród tamtejszej ludzkości pokazało jasno, że w Indiach a więc ojczyźnie tej religii jej wyznawców jest niecały jeden procent! A zatem w przeliczeniu na konkretną liczbę wyznawców, nawet mniej niż cztery tysiące na tle wszystkich mieszkańców całego kraju.
Napisane przez: