Buddyzm współcześnie

Mnich buddysta odbywa medytację.

W buddyzmie wyróżnia się bardzo szeroki wachlarz praktyk i zwyczajów, ale raczej można powiedzieć, że jest to system prędzej filozoficzny aniżeli system wierzeń określany jako standardowa religia. Podstawą okazuje się przede wszystkim podążanie drogą typową dla Buddy, czyli Siddhartha Gautamy, który żył mniej więcej około piątego-szóstego stulecia, czyli wtedy, gdy narodził się buddyzm.
Obecnie buddyzm jest religią typową dla Kambodży, Sri Lanki, Birmy, Bhutanu, Nepalu oraz Tajlandii czy https://zarabiajwavon.pl/katalog-avon/ Laosu. Warto też dodać, że powstał ten system wierzeń w Indiach, ale mimo że Indie są jego ojczyzną, nie ma tam zbyt wielu jego wyznawców. Buddystów w Indiach jest zaledwie 0,7 procent, czyli jakieś 3800 mieszkańców.

Buddyzm bazuje głównie na krajach azjatyckich, a więc też w takich zakątkach jak Tybet stanowiący autonomiczny rejon Chin, Chiny, Korea Południowa, Wietnam, Mongolia, czy Japonia, Indonezja oraz http://leczenie-ran-koszalin.pl/ Tajwan i Malezja. Obecnie regularnie przybywa buddystów między innymi na terenie krajów zachodnich, w tym w Ameryce Północnej, zwłaszcza jest to modna religia Stanów Zjednoczonych oraz coraz więcej wiernych buddystów w Europie, w tym nawet w mocno chrześcijańskiej Polsce.
W wydaniu współczesnym buddyzm dzieli się z reguły na dwa podstawowe odłamy. Pierwszym z nich jest Theravada, a zatem Nauka Starszych, czasem Szkoła Starszych bo i pod takim nazewnbictwem funkcjonuje ten nurt. Nie jest poprawnym sformułowaniem, jednak bardzo często pojawiającym się potocznie, że Theravada, czyli Nauka Starszych nazywana jest jako Hinajana, a więc Mały Wóz. Mahajana z kolei to Wielki Wóz i stanowi on drugi najważniejszy odłam współczesnego buddyzmu. W jego obrębie mówi się też o osobnym nurcie jakim jest buddyzm Diamentowej Drogi, czyli Wadżrajana.
Napisane przez:

Zobacz stronę autora: instalacje gazowe lpg Poznań