Rostkowo: Pielgrzymki

Rostkowo: Pielgrzymki

Od początku lat osiemdziesiątych minionego stulecia, na terenie naszego kraju organizowane są masowo liczne przedsięwzięcia o charakterze pielgrzymkowym, które skierowane są zwłaszcza do ludzi młodych.hurtownia wólka kosowska Dlaczego akurat młodzież jest „grupą targetową”? Wynika to z faktu, iż Stanisław Kostka zasłynął ze swego ascetycznego życia, jako nastolatek.http://pik-okna.pl Miał zaledwie 14 lat kiedy rozpoczął kształcenie w zakresie szkoły jezuickiej. Miał także jako młody chłopak dwie wizje – pierwszą, w trakcie której objawiła mu się święta Barbara i drugą, kiedy zobaczył Matkę Bożą z Dzieciątkiem składanym w jego ramiona. Po tych dwóch wydarzeniach postanowił wstąpić do zakonu jezuickiego, ale nie otrzymał na to zezwolenia od swoich rodziców, dlatego też musiał uciekać pieszo z Wiednia, gdzie kształcił się do Rzymu, gdzie został przyjęty na nowicjat.

Tam niewiele później zmarł, bardzo młodo, osiągając niespełna 18 lat. Od tego momentu, gdy został uznany przez papieża Klemensa za postać świętego, do Rostkowa, z którego wywodził się święty Stanisław Kostka organizowane są rozliczne pielgrzymki. Szczególnie w latach zaraz po kanonizacji przybywali tu pielgrzymi ale indywidualni, a pielgrzymki przez nich organizowane miały charakter prywatny. Masowe pielgrzymki zaczęły się pojawiać w Rostkowie na szerszą skalę od roku 1983, kiedy w ich organizację zaczęli czynnie włączać się przede wszystkim duszpasterze z okolic. To sprawiło, że mniej więcej od początku lat osiemdziesiątych, dzieci oraz młodzież udają się do Rostkowa, w tym także młodzi ludzie zamieszkujący w Przasnyszu.

Rostkowo: Pielgrzymki

W dzień 18 września, rok rocznie przypada uroczystość świętego Stanisława Kostki, w trakcie której zjawia się sporo wiernych nie tylko z pobliskich rejonów. Przybiera ona już ostatnimi czasy postać masową. Pojawiają się wierni z diecezji okolicznych, w tym także toruńskiej, warmińskiej czy też łomżyńskiej. Najpierw pielgrzymujący do Rostkowa gromadzą się w Przasnyszu, a później po odbyciu tam Mszy Świętej udają się pieszo do Rostkowa.

Rostkowo: Pielgrzymki

Są z reguły podzieleni na paręnaście grup wędrownych. Przechodzą przez Bramę Świętego Stanisława Kostki i zatrzymują się na placu. Na nim z kolei odbywa się przeważnie koncert ewangelizacyjny a także festyn i jarmark mające charakter czysto religijny. Warto widzieć, że najczęstszym organizatorem tego typu działań pielgrzymkowych jest Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz dekanalni duszpasterze młodzieżowi.

Warto również wiedzieć, że będąc w tej malutkiej wsi, jaką jest Rostkowo można zwiedzić nieco interesujących miejsc. Przykładem jest chociażby utworzona w 2000 roku Galeria świętego Stanisława Kostki. W niej znajdują się rozmaite atrybuty dotyczące kultu postaci świętego. Są to przedmioty takie jak pamiątki z pielgrzymek, zdjęcia, rzeźby, figurki, obrazy, wydawnictwa czy też czasopisma. Cztery lata po tym, jak wspomniana Galeria została oddana do użytku i otwarta dla zwiedzających, wzbogaciła się o dodatkowe pomieszczenie, które ustalono salą wystaw o charakterze czasowym. Powstał także Park Dydaktyczny, a więc miejsce, które znajduje się na terenie niedaleko szkoły, gdzie kiedyś istniał dwór. W Parku Dydaktycznym z kolei znajduje się sporo alejek z pomnikami ludzi, którzy są zasłużeni dla kraju i w skali nie tylko rejonowej ale i światowej.

Można tam dostrzec pomniki takich znakomitych postaci historycznych jak Jadwigi Milewskiej, Kazimierza Chełchowskiego czy Tadeusza Kicińskiego. Ponadto w 2010 roku, dokładnie miało to miejsce 25 kwietnia, na obszarze sanktuarium pojawił się specjalnie zasadzony dąb mający upamiętniać postać Lecha Kaczyńskiego zmarłego w trakcie tragedii smoleńskiej. Ponadto odsłonięto też pomnik w Parku Dydaktycznym – rotmistrza Adama Bartosiewicza.

– autor wpisu

Piszą dla nas

Polecamy serwis