Rostkowo: Patron Rostkowa

Rostkowo: Patron Rostkowa

Patronem Rostkowa, który zdecydowanie rozsławił tę miejscowość na mapie Polski jest Święty Stanisław Kostka.http://www.domyzbali-krakow.pl/projekty Doskonale każdemu znany Stanisław Kostka jest patronem tejże wsi, urodzony został w 1550 roku i spędzał swe lata młodzieńcze właśnie w Rostkowie, na dworku. Jest on patronem dzieci oraz młodzieży. Zasłynął przede wszystkim ze swego ubogiego, ascetycznego i skromnego życia oraz gorliwej wiary.http://porownajoferteoc.pl Był wzorem do naśladowania dla dorastającej młodzieży.

Rostkowo: Patron Rostkowa

W 1926 roku do rodzinnego Rostkowa sprowadzone zostały relikwie Świętego Stanisława Kostki. Z wydarzenia tego uczyniono ogólnokrajową ceremonię, w której udział wzięło masę ludzi. Stanisław Kostka był herbu Dąbrowa został urodzony prawdopodobnie w grudniu. Przyszedł na świat w Rostkowie koło Przasnysza, zaś zmarł 15 sierpnia 1568 roku w Rzymie. Był polskim jezuitą, katolickim świętym, stał się patronem nie tylko Rostkowa ale ogólnie całej Polski. Jego rodzicami była Małgorzata z Kryskich oraz Jan, kasztelan zakroczymski. Był ich drugim dzieckiem. Ogólnie Stanisław Kostka miał jeszcze trójkę rodzeństwa – starszego brata oraz dwoje młodszych – siostrę i brata. Pobierał kształcenie przez kilkanaście lat bezpośrednio od swych rodziców. Od 14 roku życia z kolei jego nauczycielem stał się Jan Bieliński. Wraz z Pawłem, swym starszym bratem w okresie 14 roku życia został wysłany do szkoły jezuickiej, która znajdowała się w Wiedniu.

Rostkowo: Patron Rostkowa

Życie Stanisława Kostki upływało pod znakiem ciągłej łączności religii z nauką. Niedługo po tym święty zachorował. Wtedy miał wizję, w której objawiła mu się święta Barbara z dwoma aniołami. Przyniosła Stanisławowi Komunię Świętą. Następnie miał kolejną wizję, na podstawie której objawiła mu się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus, która pochylała się nad Stanisławem i składała mu swe Dziecię w jego ramiona. Po tych wizjach Stanisław ocknął się następnego ranko całkowicie zdrowy. Pragnął dołączyć na stałe do zakonu jezuitów, ale nie pozwolili mu na to jego rodzice. W 1567 roku szedł w przebraniu, uciekając tak z Wiednia. Wyruszył za nim jego brat, Paweł. Jak podają dane historyczne prawdopodobnie święty Stanisław Kostka dostał się do Bawarii, przechodząc pieszo blisko 650 kilometrów a następnie udał się do Piotra Kanizjusza.

On natomiast wysłał go w rejon Rzymu, tam został przyjęty do nowicjatu. Miało to miejsce w październiku 1567 roku. Złożył śluby zakonne, mają siedemnaście lat. 10 sierpnia ponownie zachorował, tym razem na malarię i zmarł. Poniósł śmierć w Rzymie.

– autor wpisu

Polecamy serwis