Rostkowo – atrakcje: Dwor

W Rostkowie jedną z charakterystycznych budowli jest Sanktuarium świętego Stanisława Kostki.Rostkowo – atrakcje: Dwor Jest to miejsce, w którym wychował się Stanisław Kostka – patron Polski, zwłaszcza dzieci oraz młodzieży. To dawna siedziba herbu Dąbrowa. Przejęta została przez rodzinę Kostków. W niej lata dziecięce spędził Stanisław Kostka. Dwór ten z czasem przeszedł w posiadanie Zielińskich. Było tak do roku 1834.Rostkowo – atrakcje: Dwor Następnie pięćdziesiąt lat później posesja przekazana została do Grabowskich. Następnie weszła w posiadanie Dobrzańskich a później Czarnowskich. Około dziewiętnastego stulecia przeszedł on do rodziny Lemańskich. W nim znajduje się natomiast szkoła podstawowa. Obiekt jest stworzony w stylu późnego klasycyzmu. Powstał z cegieł, jest murowany oraz podpiwniczony, powstał na planie prostokąta.

Stworzony został czterokolumnowy portyk toskański, jest on umiejscowiony na wysokości tarasu, czyli na pierwszej z kondygnacji.

Rostkowo – atrakcje: Dwor

Ogólnie dworek ten po obu swych stronach prowadzi do werandy – bardzo eleganckiego elementu owego budynku. Tam znajdują się także toskańskie pilastry. Warto wyszczególnić też balkon, będący oryginalną częścią charakteryzowanego obiektu, jak także parterową dobudówkę, która pryz obiekcie pojawiła się na początku lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Na samym środku pomieszczenia znajduje się sień oraz wnętrze, które odznacza się dwutraktowością. Pośrodku frontowego traktu natomiast są schody prowadzące do góry.

Obiekt pokrywa dach spłaszczony, jaki jest czterospadziowy. Na nim wyłożona została papa. Dookoła dawnego dworu znajduje się częściowo dawny park krajobrazowy.

http://www.subtex.pl/odziez-reklamowa-i-gadzety/
– autor wpisu

Piszą dla nas

Polecamy serwis